Tissue-supported dental implant prosthesis or overdenture
پروتكلهاي بارگذاري فوري در ایمپلنت دندانی
2016-04-05
پوسیدگی دندان چیست؟
2016-04-09

سوالات رایج دندانپزشکی

سوالات رایج دندانپزشکی که از دندانپزشک ها پرسیده می شود :

آيا دندان‌های شيری مهم‌اند ؟ 

عموم مردم فکر می کنند كه دندان‌های شيری به‌خاطر عمر كوتاهشان اهميت چندانی ندارد و به مراقبت چندانی نياز ندارند . اما واقعيت غير از اين است . دندان‌های شيری به دلايل مختلفی ، دندان‌های بسيار با اهميتی هستند و مراقبت و نگهداری از آنها بسيار لازم است . 

فلوراید تراپی چیست و چه اهمیتی دارد؟

استفاده از فلوراید اهّمیت ویژه ای در کنترل و پیشگیری از پوسیدگی دندان بویژه در سطوح بین دندانی دارد. فلوراید تراپی به معنای کاربرد موضعی فلوراید به صورت دوره ای بر روی دندان های کودکان، به منظور افزایش مقاومت آنها در برابر پوسیدگی است. در این روش دندانپزشک ابتدا دندان ها را با برس و خمیر مخصوص تمیز می کند و سپس فلوراید بصورت ژل یا وارنیش روی دندان ها مالیده می شود. پس از آن، کودک باید چند بار آب دهان خود را خالی کند ولی دهان نباید شسته شود و تا نیم ساعت هم کودک نباید چیزی بخورد یا بیاشامد.

آیا دندان‌های شیری فلورایدتراپی لازم دارد؟

توصیه می شود فلورایدتراپی ، از وقتی که همه ی دندان های شیری رویش یافتند (حدود 3 سالگی) شروع شود و تا 2 سال بعد از رویش آسیای دوم دائمی (حدود 14 سالگی) با نظر دندانپزشک 6-3 ماه یکبار ادامه یابد. همزمان با فلورایدتراپی ، ممکن است دندانپزشک برای برخی کودکان بالای شش سال که در خطر بالای ایجاد پوسیدگی دندان هستند، کاربرد دهانشویه های فلوراید را در منزل تجویز کند. کودک باید با تغذیه صحیح، مسواک استاندارد، استفاده از نخ دندان را داشته باشد. برای این منظور حفظ دندان‌های شیری با توجه به کمی توجه کودکان به مسواک کردن و مصرف زیاد شیرینی‌جات از اولویت برخوردار است. فلورایدتراپی از کارهای ضروری دندان‌های شیری است .

سوالات رایج دندانپزشکی از دندانپزشک ها

سوالات رایج دندانپزشکی از دندانپزشک ها

آیا عصب کشی دندان شیری نیاز است؟!

 اگر چه اهداف اولیه ریشه درمانی در درمان دندان درد کودکان مشابه بزرگسالان حذف عفونت و التهاب مزمن و در نتیجه از بین بردن درد است، مشکلات و ملاحظات مخصوصی وجود دارد. بافت پالپ دندان شیری زودتر از دندان دائمی دچار پوسیدگی می شود . همچنین در طول کرم خوردگی دندان بیشتر حساس می شود، زیرا مینا و عاج دندان شیری نسبت به دندان دائمی باریک تر هستند و اتاقک پالپ با شاخک های پالپ گسترده ای که دارد نسبتا بزرگ تر است. کانال های ریشه دندان های آسیای شیری غیرمنظم و روبان شکل هستند. زخم های ریشه مرتبط با دندان های آسیای شیری معمولا در حالت طبیعی در بین ریشه ها هستند تا نوک ریشه ها. دلیل این امر وجود کانال های جانبی در کف باریک اتاقک پالپ است.

در صورتی که فکر می کنید کودک شما برای عصب کشی بیش از حد کوچک است، تجدید نظر کنید.از نظر دندانپزشک هیچ محدودیت سنی ای برای این روش درمانی وجود ندارد. در صورتی که دندان شیری دچار آسیب دیدگی شده باشد، یا در صورتی که پوسیدگی داخل ریشه های دندان کودک گسترش پیدا کرده باشد، عصب کشی برای ثابت کردن وضعیت دندان نیاز است.

پوسيدگی دندان کودکان از چه سنی شروع مي‌شود؟

پوسيدگی دندان کودکان در سنين مختلف به عوامل مختلف بستگي دارد. مثلاً پوسيدگي دندان در کودک 6 ماه تا دو ساله که هنوز شير مي‏خورد با پوسيدگی دندان در کودک 3 تا 5 ساله و بالاتر فرق مي‏کند. بهتر است بدانيم چه عواملی در پوسيدگی دندانهای کودکانمان نقش دارند. اين عوامل به ترتيب سن کودک، از مصرف شير مادر يا شيشه شير شروع و تا مصرف شيرينی و شکلات بيش از حدّ و عدم رعايت بهداشت دهان ادامه پيدا مي‌کند.

Call Now Button
error: Content is protected !!