دندان قروچه

زیبایی دندان
دندان-قروچه-ایمپلنت

براکسیزم به طور اولیه به ساییدن افقی و غیر فانکشن دندان ها مربوط می شود. دندان قروچه شایع ترین عادت دهانی است؛ نیروهایی که در این عمل نقش دارند دارای افزایش عمده ای نسبت به نیروهای فیزیولوژیک جویدن نرمال هستند.

براکسیزم ممکن است روی دندان ها، عضلات، مفاصل، استخوان، ایمپلنت ها و پروتز ها تأثیر بگذارد. این نیروها ممکن است هنگامی که بیمار بیدار یا خوابیده است رخ دهند و همچنین نیروهای افزایش یافته بر روی سیستم را در ساعت مختلفی در طی روز تولید می کنند.

مطالعات کلینیک خواب دندان قروچه شبانه را ارزیابی کرده است و تقریباً 10% نیروهای واضح ناشی ار حرکات مندیبل را با تماس های اکلوزالی کشف کرده است. بیش از نیمی از این بیماران دارای روکش های دندانی بودند که روی زیبایی مؤثر بود. تنها 8% از این بیماران از دندان قروچه شبانه خود آگاه بودند و تنها یک چهارم از همسران این بیماران، از عادت دندان قروچه با خبر بودند. تحریک پذیری عضلانی و خستگی عضلانی در کمتر از 15% موارد مشاهده شد. یک مطالعه روی بیماران با دندان قروچه با ایمپلنت ها نشان داد که 80% دندان قروچه هنگام خواب در مراحل خواب سبک رخ می دهد، اما باعث بیدار شدن فرد نمی شود.

بنابراین بیماران با براکسیزم ممکن است پوشش های دندانی را که روی زیبایی تأثیر می گذارد داشته یا نداشته باشند و ممکن است دندان قروچه شبانه داشته یا نداشته باشد، اما هم خواب های آن ها در اکثر موارد از این موضوع آگاهی ندارند. در این افراد ندرتاً خستگی عضلانی پس از این که از خواب بیدار می شوند دیده می شود. آن ها معمولاً از عادت دهانی خود آگاه نیستند. به بیان دیگر، براکسیزم شبانه گاهی برای تشخیص دشوار است.

حداکثر نیروی جویدن بیماران با دندان قروچه از متوسط (میانگین) بیشتر است. همان طور که یک وزنه بردار حرفه ای و باتجربه می تواند بار بیشتری بلند کند، بیماری که از عضلات جونده خود به طور مداوم کار بکشد، نیروی جویدن بیشتری تولید می کند. یک فرد که موم پارافین را برای یک ساعت هر روز می جود می تواند نیروی جویدن را از 118 تا Psi140 ظرف مدت یک هفته افزایش دهد. جویدن آدامس، براکسیزم، و فشردن دندان ها همراه با شرایط مشابه است. اسکیموها، با یک رژیم قوی و سخت، همانند کسی که چرم را برای نرم شدن آن قبل از تولید لباس می جوید، دارای نیروهای جویدن ماکزیمم بالای 300Psi بودند. یک بیمار 37 ساله با تاریخچه طولانی دندان قروچه حداکثر نیروی جویدن را بیش از 990Psi گزارش کرده (4 تا 7 برابر نرمال). خوشبختانه، نیروی جویدن با ادامه دندان قروچه افزایش نمی یابد. هنگامی که عضلات رژیم ورزشی شان تغییر نکند، اندازه و عمل آن ها به تناسب دینامیک شرایط تنظیم می شود. به عنوان یک نتیجه، هر چقدر نیروهای جویدن بزرگ تر باشند، قوی تر عمل نمی کنند.

روش ترمیم دندان قروچه شدید ممکن است مشکل باشد. همین که دندان های قدامی دچار سایش می شوند، معمولاً رویش می یابند و میزان کلی ابعاد عمودی اکلوزال بدون تغییر باقی می ماند. به علاوه، زائده آلوئولار هم از رویش دندان ها پیروی می کند. بنابراین هنگامی که دندان های قدامی برای دلایل زیبایی ترمیم می شوند (یا برای به دست آوردن راهنمای قدامی)، ارتفاع کاهش یافته روکش نمی تواند از طریق زیاد کردن ارتفاع روکش تا ابعاد متوسط، افزایش یابد.

راهنماهای زیر توصیه می شود:

1-تعیین موقعیت لبه ثنایای ماگزیلا در دندان های قدامی. اگر رویش همزمان با سایش رخ داده باشد ممکن است قابل قبول بوه یا نیاز به طول بیشتر تاجی جهت اصلاح سایش ثنایای مربوطه باشد.

2-تعیین ابعاد عمودی اکلوزالی مورد نظر.

3-ارزیابی و ترمیم موقعیت دندان های قدامی تحتانی هر جا که ضروری است.

هنگامی که سایش دندان های قدامی توأم با رویش دندانی و همچنین حفظ بعد عمودی اکلوزالی باشد و زائده آلوئولار هم در ناحیه در امتداد پلان اکلوزال بیرون زده گردد، لبه های اینسایزال دندان ها نباید بلندتر شوند. در عوض، استخوان آلوئولار و نواحی سرویکال باید کاهش یابند و افزایش طول تاج باید روی دندان ها پیش از ترمیم آن ها صورت پذیرد. این کار معمولاً در حرکات قدامی های مندیبل ضروری است، اما در هر ناحیه دیگر دهان بعد از دندان قروچه طولانی مدت و شدید باید بررسی شود. به علاوه، درمان اندودنتیک برای آماده سازی مناسب و کافی دندان ممکن است مورد نیاز باشد.

ارسال دیدگاه